AMBERIF DESIGN AWARD – Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem Bałtyckim

AMBERIF DESIGN AWARD 2025

Na temat każdej kolejnej edycji tego konkursu artystyczny świat, nie tylko ten bursztynowy, czeka zawsze w dużym napięciu. Tegoroczny właśnie został ogłoszony i brzmi: RELACJE.

Bursztyn to nie tylko biżuteria, którą możemy oglądać w gablotach sklepów i galerii, przechadzając się uliczkami gdańskiej starówki. Bursztyn to także wiele działań artystycznych o skali międzynarodowej i uznanej randze. Działań, które są realizowane w Gdańsku – Światowej Stolicy Bursztynu imają na celu rozsławienie potencjału tkwiącego w bursztynie i zachęcenie przedstawicieli zawodów kreatywnych do sięgnięcia po ten wyjątkowy materiał, znajdujący zastosowanie w wielu dziedzinach sztuki i designu.

Taką „rozsławiającą” rolę pełni od 1996 roku Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD, skutecznie realizujący cel promocji bursztynu bałtyckiego jako środka wyrazu o wprost nieograniczonych możliwościach kreacji. Konkurs ma charakter artystyczny – preferuje pomysł i sens wypowiedzi twórcy na aktualizowany z każdą jego edycją temat.  

Bursztyn inspiruje artystów

Niespełna 30 lat organizowania konkursu dowiodło inspirującej roli bursztynu bałtyckiego. AMBERIF DESIGN AWARD niezmiennie pobudza uczestników do eksperymentów twórczych z bałtyckim bursztynem nie tylko na potrzeby wykonania prac konkursowych, ale także staje się początkiem często fascynującej, obfitującej w nowe kreacje artystyczne i często długoletniej przygody z bursztynem. Historia konkursu – ale też i jego indywidualnych uczestników – dostarcza wielu przykładów potwierdzających, że wystarczy raz sięgnąć po bursztyn, by na stałe włączyć go do swojego portfolio. Co ciekawe, w tę „bursztynową pułapkę” wpadają bardzo często twórcy z odległych zakątków świata, gdzie bursztyn jest mało znany lub w ogóle nieznany, a jego wykorzystywanie w sztuce złotniczej jest ograniczone, jak np. Korea Płd., Izrael czy USA. Bursztynowe prace, przefiltrowane przez wrażliwość estetyczną twórcy czy charakterystyczne dla danego regionu wpływy kulturowe i specyficzną estetykę, nabierają zupełnie nowego charakteru, wytyczając inspirujące nowe kierunki rozwoju współczesnej sztuki bursztynniczej.

Urokowi bursztynu ulegają nie tylko młodzi designerzy – w większości studenci i absolwenci uczelni artystycznych, dla których konkursowa wystawa stanowi scenę dla spektakularnych debiutów – ale także uznani twórcy, artyści-złotnicy, projektanci o rozpoznawalnych nazwiskach, w tym wykładowcy wiodących uczelni, którzy w konkursowej rywalizacji nieustająco pragną potwierdzać swoje umiejętności tworzenia i kreatywnego myślenia. Interesującym wyzwaniem jest dla nich zarówno sam materiał, będący warunkiem koniecznym stworzenia pracy, ale także inspirujące tematy zachęcające do dzielenia się własnymi przemyśleniami – często uniwersalne i ponadczasowe, ale także odnoszące się do aktualnych trendów społecznych jak: Symbol nadziei, Kairos, Uśmiech losu, Peryferia, Materia Prima, Mimesis czy N:JOY!.

"Relacje" tematem przewodnim na ADA

Temat tegorocznej edycji konkursu nawiązuje do relacji jako fundamentu istnienia, nieodłącznego elementu życia, przenikającego każdy jego wymiar. I do naszych doświadczeń bycia w świecie, które są współtworzone przez związki międzyludzkie, relacje między człowiekiem a naturą, człowiekiem a technologią, jednostką a zbiorowością, a także głębokie, nierzadko nieuświadomione więzi między przeszłością a teraźniejszością. Wybór takiego tematu dla konkursu, którego przedmiotem jest biżuteria, zdaje się być wprost wymarzony – biżuteria bywa przecież przedmiotem osobistym symbolizującym relacje: znakiem przynależności do grupy, rodziny czy partnera życiowego. Symbolem emocji, jakie nas z nimi łączą. Czasami są to oczywiste kody, a czasami sekretne, bardzo osobiste znaki.

Biżuteria jest przede wszystkim komunikatem, o czym zdajemy się często zapominać, skupiając się głównie na jej funkcji estetycznej. Takie postrzeganie biżuterii daje ogromne pole do popisu zwłaszcza artystom, dla których jest ona – podobnie jak inne dziedziny twórczej ekspresji, np. rzeźba czy malarstwo – idealnym medium do wyrażenia emocji czy opinii. Idealnie sprawdzi się tutaj również bursztyn, który jest świadkiem milionów lat różnorakich interakcji, a uwięzione wewnątrz bursztynu inkluzje ukazują związki między przeszłością a teraźniejszością, między życiem a materią. Bursztyn uosabia upływ czasu i ciągłość życia, a każdy kawałek bursztynu jest unikalny –jak każda relacja.

Prace konkursowe – jak co roku – zostaną ocenione przez profesjonalne jury składające się z uznanych ekspertów z Polski i zagranicy: artystów, projektantów, pedagogów prestiżowych uczelni, dziennikarzy branżowych i znawców bursztynu. W tym roku w tym gronie zasiądą: ??? Ocenią oni zgłoszone prace, biorąc pod uwagę autorską interpretację tematu, wartość artystyczną pracy oraz innowacyjne wykorzystanie bursztynu. Ocena zostanie dokonana na podstawie zdjęć lub wizualizacji cyfrowych (w takiej formie zgłaszane są prace), jednak na wystawie pokonkursowej, której wernisaż odbędzie się w czasie Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii AMBERIF w dn. 12 marca 2025 r., będą prezentowane już gotowe prace powstałe na bazie docenionych projektów. Wiosenna edycja targów AMBERIF jest wprawdzie zamknięta dla publiczności niefachowej, ale miłośnicy sztuki bursztynniczej z pewnością będą mieli niejedną okazję zobaczenia wystawy podczas jej planowanego, półrocznego tournée.

Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD – RELACJE
Organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.
Termin nadsyłania prac: 4 lutego 2025 r.

1.     Amberif Design Award 2023: Grand Prix –Nagroda Prezydent Miasta Gdańska: Tadeusz Jaśkowiak za wisior „Inkluzja”

2.     Amberif Design Award 2023: Nagroda Srebrna – ufundowana przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA – Miriam Arentz zabroszę „Radiance” (Blask)

3.     Amberif Design Award 2023: Nagroda Bursztynowa – ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników: Teresa Dantas z Portugalii za pracę „Empyrian of Eden” (Empireum Edenu)

4.     Amberif Design Award 2022: Grand Prix –Nagroda Prezydent Miasta Gdańska: Emma Carrau Bueno za pracę „Amber Drops Pattern Necklace"

5.     Amberif Design Award 2022: NAGRODABURSZTYNOWA – ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników– Alberto Dávila z Meksyku za pracę „Still Here”

6.     Amberif Design Award 2022: NAGRODASREBRNA – ufundowana przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA – Tadeusz Jaśkowiak z Polski za pracę „Medal”

 

Więcej
o bursztynie

AMBERIF DESIGN AWARD to międzynarodowy konkurs, promujący bursztyn bałtycki jako materiał artystyczny, inspirując twórców z całego świata.
Tomasz Kargul – pomysłodawca naszyjnika dla gości 2. edycji festiwalu Inside Seaside w Gdańsku.
Wywiad z Jarosławem Niedzielskim, właścicielem Galerii Bursztynu PRESTIGE w Gdańsku