Święta z bursztynem
Bursztynowe święta, czyli upominki od projektanta
Święta kojarzą się z prezentami, a prezenty powinny być wyjątkowe: utrafiające w nasz gust i zakupione – a w wersji idealnej: stworzone– specjalnie dla nas. Gdzie takich szukać? W pracowniach twórców i galeriach specjalizujących się w biżuterii z bursztynem.
Dlaczego bursztyn?
Odpowiedź jest prosta: ponieważ jest wyjątkowy. Powstał ponad 40 mln lat temu z żywicy drzew iglastych na terenach, gdzie obecnie jest Morze Bałtyckie. Właśnie dlatego jest bardzo silnie kojarzony z tym regionem. Występuje także na Lubelszczyźnie, w zachodniej Ukrainie i we wschodnich Niemczech – tych miejsc jest tak mało, że śmiało możemy mówić o jego unikatowości i lokalności. Tę unikatowość dodatkowo podkreśla fakt, że każda bryłka jest inna – różnią się one nie tyko naturalnym kształtem, ale także odcieniem barwnym i stopniem przezroczystości. Nierzadko zdarza się również, że bryłka zawiera wewnętrzną tajemnicę, czyli roślinną lub zwierzęcą inkluzję, która czyni go jeszcze bardziej pożądanym.
Pochodzenie bursztynu, jego historia dostarczająca wielu dowodów na wyjątkowe traktowanie oraz wierzenia w jego magiczne właściwości, które w wielu krajach są nadal żywe, budują pozycję bursztynu także jako nowoczesnego amuletu. Odkrywany na nowo, stał się swego rodzaju pomostem między naturą a współczesnością.
Kolejną przewagę umacnia fakt, że bursztyn jest nieoczywistym wyborem. Nowoczesna biżuteria z bursztynem może być – a nawet jest! – zaskakującym odkryciem zarówno dla tych, którzy ulegają jeszcze stereotypowym skojarzeniom na jego temat, jak i dla tych, którzy nigdy wcześniej się z nim nie zetknęli.
Dlaczego od projektanta?
Bursztyn w rękach kreatywnych twórców staje się materiałem oferującym nieograniczone możliwości. W porównaniu z klasycznymi materiałami używanymi w pracowniach złotniczych, tj. srebrem, złotem czy kamieniami jubilerskimi, bursztyn ma kilka istotnych przewag. Przede wszystkim jest stosunkowo łatwo dostępny, przystępny cenowo i łatwo poddaje się obróbce. W związku z tym można z nim też bardziej „poszaleć”, pozwalając sobie na większe i bardziej odważne formy biżuterii. Właśnie dlatego artyści oraz projektanci tworzący limitowane kolekcje często podkreślają, że bursztyn pozwala im zrealizować projekty, które nie byłyby możliwe w innych materiałach. A jako że nierzadko kształt bursztynowej bryłki narzuca pomysł na biżuterię – a w naturze nie ma dwóch takich samych bryłek – możemy być niemal pewni, że nikt więcej takiej biżuterii nie będzie miał.
Projektanci i artyści zrealizują też nasze marzenie o wyjątkowej biżuterii. Takich właśnie ozdób coraz częściej poszukujemy w czasach, kiedy wszystko jest do kupienia i jest łatwo dostępne. Biżuterii, która powstanie na specjalne zamówienie, albo przynajmniej będzie spełniać nasze indywidualne potrzeby i oczekiwania. Biżuterii, w której zostaną zawarte emocje twórcy i jego charakterystyczny styl i w której i my ulokujemy nasze emocje. Biżuteria, która będzie nie tylko piękna, ale i będzie nas wyróżniać swoją oryginalnością.
A oto kilka przykładów potwierdzających powyższe tezy:
Marcin Tymiński – połączenie polimerów szlifowanych przez niego w fantazyjne kształty według autorskiej techniki w połączeniu z bursztynem bałtyckim w formy inspirowane podmorskimi głębinami. Oprócz funkcji zdobniczej biżuteria jest także małą formą rzeźbiarską, co dodatkowo sankcjonuje ją jako dzieło sztuki.
Ireneusz Glaza CHILLI JEWELLERY – nowoczesne wzornictwo bazujące na klasycznych kanonach piękna, efekt połączenia technologii 3D i pracy ręcznej podkreślone luksusowym lookiem.
Marcin Wesołowski NAC Amber – projekty wyróżniające się unikalnym połączeniem prostych, klasycznych linii, dbałością o najmniejszy nawet detal oraz surowym pięknem kamieni. Szczególny nacisk projektant kładzie na ponadczasowość wzornictwa, by – niezależnie od zmieniającej się mody – zawsze było na czasie.
Amber Ring – połączenie inspiracji płynących z natury z prostymi geometrycznymi kształtami, dzięki czemu biżuteria zyskuje klasyczny, elegancki charakter. Bursztyn jest w niej zestawiony z kolorowymi kamieniami jubilerskimi, co ożywia kreacje i dodaje im wyrazu.
Marcin Bogusław– biżuteria inspirowana formami przemysłowymi, w szczególności konstrukcjami dużych maszyn, która w połączeniu z ciepłem i delikatnością bursztynu bałtyckiego daje spektakularny efekt.
Jola Słoma & Mirek Trymbulak SOUL BIJOU – biżuteria, która wymyka się wszelkim trendom. Projektowana dla osób, które nie szukają rzeczy modnych, tylko rzeczy dla siebie – takich, w których będą się dobrze czuć.
Tomasz Kargul KARGUL TK – nowoczesne, minimalistyczne wzornictwo biżuterii, która powstaje zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Plastryko, czyli zmodyfikowana na potrzeby biżuterii wersja płyt meblowych z plastiku z recyklingu z zatopionymi kawałkami bursztynu, zdobi proste, geometryczne formy kolczyków i brosz, tworząc spektakularny efekt.