Konkurs Dobry Wzór 2024
Konkurs Dobry Wzór 2024 – bursztynowa biżuteria po raz pierwszy w finale!
Po raz pierwszy bursztynowa biżuteria pojawiła się w finale konkursu wzorniczego Dobry Wzór organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Jury doceniło zarówno materiał, jak i formę oraz wykonanie kolczyków LOOPS autorstwa znanej gdyńskiej projektantki Emilii Kohut.
Po 14 latach pracy z bursztynem i tworzenia form biżuteryjnych Emilia Kohut zaktualizowała swoje myślenie o bursztynie. Dotychczasową markę Superfine Jewellery, w której w nowoczesny i atrakcyjny sposób łączyła bursztyn z żywicami, zamieniła na ION – markę osobistą i ekskluzywną, w której stawia na idealnie zaprojektowane, wygodne formy i świetnej jakości naturalne surowce. Jej „nowe” spojrzenie na bursztyn trafiło na podatny grunt.
– Dostrzegam, że zmieniło się nie tylko moje myślenie o bursztynie. Coraz więcej kobiet, które jeszcze kilka lat wcześniej nie założyłyby biżuterii z bursztynem, dziś chętnie po nią sięga. Co je przekonało? Myślę, że lokalność i unikatowość bursztynu, ale przede wszystkim utrafiające w ich gusta wzornictwo. Prowadzę otwartą pracownię, w której dużo rozmawiam z kobietami i reaguję na ich potrzeby: one oczekują prostej, ponadczasowej formy. I taką otrzymują – mówi Emilia Kohut.
Tym, co przekonuje współczesnych odbiorców, jest z pewnością także hołdowanie idei zrównoważonego rozwoju. W swojej biżuterii projektantka wykorzystuje również te materiały, które w tradycyjnym warsztacie są odrzucane. Umiejętnie je przetwarzając i łącząc z innymi surowcami, tworzy nowoczesne, wysokiej jakości formy biżuteryjne.
To myślenie o współczesnej biżuterii i jego kreatywna realizacja zostało dostrzeżone nie tylko przez klientki marki ION, ale także przez jury konkursu wzorniczego Dobry Wzór, w którym nagradzana jest innowacyjność, estetyka, funkcjonalność i jakość wdrażanych rozwiązań. W tym roku już po raz 31. jego organizator, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, wybrał najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Wśród nich znalazły się wykonane z bursztynu kolczyki LOOPS autorstwa Emilii Kohut.
Kolczyki LOOPS tworzone są z naturalnego bursztynu bałtyckiego. Każdy model jest unikatowy, za każdym razem efekt i rysunek bursztynu – pełnego maleńkich roślinnych inkluzji – jest inny. Całość jest uzupełniona transparentnym polimerem, który wzmacnia delikatny i kruchy surowiec. Technika ta pozwala na wykorzystanie bursztynu, który nie spełnia wymogów jubilerskich i zostaje odrzucony w masowej produkcji (to ok. 60% całego surowca). Dzięki wzmocnieniu go polimerem nie jest marnowany, a ma szansę stać się pięknym obiektem najwyższej jakości. Całość jest ręcznie rzeźbiona i szlifowana przy użyciu tradycyjnych technik złotniczych. Wykończona srebrem próby 925. Kolczyki są produkowane lokalnie, w małych seriach i naprawiane w nieskończoność. Mimo sporych rozmiarów – 35 x 15 mm - są niezwykle lekkie i ergonomiczne podczas noszenia. (opis z wystawy)
– Czuję się doceniona jako projektantka. Choć nie po raz pierwszy moja biżuteria została zauważona i doceniona w konkursie, ten ma dla mnie szczególne znaczenie. Potwierdza bowiem, że w moim myśleniu o biżuterii oraz sposobie prezentowania bursztynu idę dobrą drogą i w dobrym kierunku – podsumowała projektantka.
Wystawa pokonkursowa jest prezentowana w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie do dn. 3 grudnia 2024 r.
Emilia Kohut – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Wydział Wzornictwa Przemysłowego). Już podczas studiów odkryła swoją pasję do technik jubilerskich, a bursztyn stał się dla niej źródłem inspiracji i medium do wyrażania siebie. Laureatka Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 2012 – nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników za pierścionek, w którym wykorzystała bursztyn jako szczególne medium dotykowe. Uczestniczka wielu wystaw krajowych i zagranicznych, m.in. „Kapsuła przyszłości” (Gdańsk 2024), „AMBER 2024 > Other Criteria” (Legnica, Gdańsk 2023, Londyn 2024), „Bursztyn bałtycki – Dziedzictwo & Nowoczesność” (Wenecja, Gdańsk 2019), „Bursztyn bałtycki – tradycja i innowacja” (2015-2018 Mediolan, Gdańsk, Monachium, Bruksela). Jej prace były wielokrotnie publikowane w „Trend Booku” – wydawanej w latach 2012-2022 publikacji koncentrującej się na prognozowaniu trendów stylistycznych dla przemysłów kreatywnych, prezentującej autorskie prace nimi inspirowane stworzone przez czołowych polskich projektantów i studentów kierunków projektowych.