Ponadczasowe piękno bursztynu w każdym wnętrzu
Dzięki swojej bogatej historii i czarującemu pięknu, bursztyn zachwyca nas od pokoleń. Od lat wykorzystujemy go przede wszystkim w biżuterii, lecz sprawdza się również jako interesujący sposób na aranżację wnętrz. Jest to jeden z materiałów, na który możemy trafić poszukując unikalnych i naturalnych elementów, które wzbogacą przestrzenie, w których przebywamy na co dzień. Dzisiaj przyjrzymy się, jak stworzyć ciepłe, przytulne i wizualnie atrakcyjne wnętrza z wykorzystaniem tego niezwykłego materiału, jakim jest bursztyn.
Uroki bursztynu
Czar bursztynu tkwi w jego ciepłych barwach, od bladych żółci po głębokie, bogate pomarańcze i czerwienie. Jego przezroczysta natura pozwala światłu na przenikanie, dodając odrobiny magii, niczym promienie słoneczne odbijające się od wody lub przechodzące przez kolorowe, bogate szkło witrażowe.
Bursztyn jest również kojarzony z wieloma pozytywnymi właściwościami leczniczymi, a także poczuciem spokoju i bezpieczeństwa, co czyni go wspaniałym dodatkiem do wystroju wnętrz.
Bursztynowe lampy nie tylko z bursztynu
Jednym z najbardziej efektownych sposobów na wprowadzenie bursztynu do aranżacji wnętrz jest wykorzystanie go w oświetleniu. Jego charakterystyczna barwa odmienia przestrzeń, dodając miękkiego, ciepłego blasku. Naturalne inkluzje w bursztynie tworzą unikalne wzory świetlne, dodając oświetleniu głębi i charakteru.
Istnieje wiele producentów, w których ofercie można znaleźć lampy bursztynowe. Już na pierwszy rzut oka możemy odnaleźć wiele modeli dedykowanych eleganckim, tradycyjnym wnętrzom, których właściciele zwracają uwagę na związek z naturą i przyrodą. Powstają także kolekcje w nieco nowocześniejszym stylu, np. nawiązujące do Art Deco, dobrze współgrające z kubicznymi kształtami mebli.
Barwa bursztynu jest tak atrakcyjna, że projektanci lamp nie mogli przejść obok niej obojętnie, nawet jeśli w swoich lampach nie wykorzystywali bezpośrednio tego materiału. Istnieje wiele lamp określanych mianem “bursztynowych”, które nawiązuje jedynie do barwy oddawanego światła. Przykładem jest lampa o nazwie “Parola” zaprojektowana przez włoskich projektantów Gae Aulenti i Piero Castiglioni w 1980, wykorzystująca trzy rodzaje szkła w celu odpowiedniego oddania charakteru tej pociągającej barwy.
Kolor uniwersalny!
Bursztyn występuje w wielu kolorach - białym, zielonym, czerwonym, czarnym, a nawet niebieskim. Jednak barwą najczęściej określaną kolorem bursztynowym pozostają ciepłe odcienie brązu, przypominające kolor miodu.
Z pewnością jest to barwa niezwykle charakterystyczna i wyróżniająca się, lecz jednocześnie dobrze współgrająca z wieloma innymi kolorami. W aranżacji wnętrz, kolor bursztynowy idealnie sprawdza się w połączeniu z błękitem, zielenią, szarością i bielą.
Barwa bursztynu dobrze komponuje się z metalowymi dodatkami oraz drewnianymi meblami, np. w odcieniu dębu. Dzięki temu, akcesoria o kolorze bursztynu mogą okazać się przydatne zarówno dla właścicieli nowoczesnych mieszkań, jak i wielbicieli wnętrz urządzonych w stylu retro.
Akcesoria i dzieła sztuki z bursztynu
Bursztynowe akcenty są wykorzystywane przy produkcji wielu akcesoriów, które mogą subtelnie wzbogacić wystrój pomieszczenia. Od małych bibelotów, po większe dekoracje, każdy z elementów doda choć odrobinę naturalnego piękna i elegancji.
Współcześnie na rynku producenci oferują całkiem zaskakujące rozwiązania zastosowania bursztynu w przestrzeni mieszkania. W ofertach wielu producentów możemy odnaleźć wszelkiego rodzaju uchwyty zdobione bałtyckim bursztynem, takie jak: “bursztynowe” gałki meblowe, klamki do drzwi, korki do wina, a nawet baterie umywalkowe.
Dekorując wnętrza, chętnie umieszczamy prace naszych ulubionych artystów. W świecie sztuki także możemy odnaleźć bursztynowy materiał. Przykładem takich prac jest twórczość Moniki Błaszkowskiej, polskiej artystki, łączącej bursztyn pozyskiwany z całego świata z kamieniami półszlachetnymi, minerałami naturalnymi oraz skamielinami. Artystka została nagrodzona za swoje bursztynowe dzieła w Wenecji na La Biennale Architektury i Sztuki w 2018 roku.
Dzieła wykorzystujące bursztyn w tak intrygujący sposób jak prace Błaszkowskiej z pewnością zainteresują każdego, nawet najbardziej niewrażliwego na sztukę gościa i pozostaną jednym z kluczowych tematów rozmowy.
Ponadczasowość bursztynu
Wprowadzenie prawdziwego bursztynu do wnętrz jest łatwym, ale bardzo efektownym sposobem na ocieplenie atmosfery naszego mieszkania. Niezależnie od tego, czy będą to elementy oświetleniowe, dekoracyjne akcenty czy dzieła sztuki, elegancja bursztynu pozostanie ponadczasowa i nie przestanie zwracać na siebie uwagi. Starannie dobierając i pielęgnując bursztynowe elementy, można stworzyć przytulny i jednocześnie luksusowy dom, którego wystrój podkreśla uznanie dla naturalnego piękna i rzemiosła.
Ilustracje:
- Przykład aranżacji mebli w kolorze bursztynowym wraz z drewnianymi meblami. Źródło: koloratorium.pl
- Lampa z kolekcji Amberlamp ArtDe. Źródło: amberlamp.com.pl
- Lampa “Parola” kolekcji Fontana Arte. Źródło: miliashop.com
- Bateria umywalkowa z kolekcji Amber Decor. Źródło: amberdecor.pl
- Klamka z kolekcji Amber Decor. Źródło: amberdecor.pl
- “Osiedle” autorstwa Moniki Błaszkowskiej. Źródło: amberdecor.pl