Wernisaż Strefy Sztuki na Targach AMBERIF

Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii AMBERIF były niepowtarzalną okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami biżuteryjnymi oraz możliwością zakupu designerskich produktów prosto od producenta.

Podczas ostatniej edycji Targów, goście mogli zwiedzać również Strefę Vintage, Galerię Projektantów oraz Strefę Start-Upów.Szczególnie zapraszano do odwiedzenia Strefy Sztuki. Wernisaż wystaw odbył się 29 sierpnia 2024 roku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO.

Wystawy podczas Targów AMBERIF obejmowały:

  • Etniczna Biżuteria Świata – wystawa fotografii i biżuterii ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, Galeria YES.Bezpośrednim kontekstem biżuterii było ciało, a noszona przez ludzi w różnych kulturach biżuteria miała magiczne, talizmanowe lub religijne znaczenie.Ekspozycja prezentowała biżuterię etniczną z różnych zakątków świata, m.in. z Indii, Nepalu, Papui, Kambodży, Etiopii, Chin i Tybetu. Wystawę uzupełniały fotografie wykonane podczas podróży przez Marię Magdalenę Kwiatkiewicz.

  • Jolanta Gazda: “I’m Fine/Help Me”
    Wystawa prezentowała najnowsze prace Jolanty Gazdy, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat. Artystka łączyła techniki dziewiarskie ze sztuką złotniczą, a inspiracje czerpała ze sztuki ludowej i natury. Brosze i naszyjniki były efektem refleksji nad dwoistością natury rzeczy i różnicami w postrzeganiu otaczającej nas rzeczywistości.

  • Marcin Tymiński: „Self-therapy...”
    Wystawa była wynikiem twórczego procesu, który Marcin Tymiński opisywał jakoformę autoterapii. Prezentowano prace artysty z bursztynem połączonym zpolimerem i srebrem, uzupełnione szkicami dokumentującymi proces twórczy.
Self-therapy Marcin Tymiński

  • Treasure Box of the Future / Kapsuła Przyszłości
    Narracyjna wystawa bursztynu odwoływała się do współczesnego stylu życia, zmieniającego się pojęcia luksusu oraz wartości pokolenia Z. Prezentowano zarówno fizyczne obiekty, jak i multimedialne materiały z udziałem awatarów, z którymi młodsze pokolenie mogło się identyfikować.

  • Przegląd prac członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych
    Wystawa prezentowała prace członków STFZ, które miały na celu promocję polskiejsztuki złotniczej w kraju i za granicą. Pokazano wybrane prace artystówzwiązanych ze Stowarzyszeniem.

  • „Amber 2024 > Other Criteria”
    Ekspozycja obejmowała wybrane prace z wystawy „AMBER 2024 > Other Criteria”,prezentując unikatowe obiekty autorstwa czołowych bursztynników z Trójmiasta oraz twórców zagranicznych. Szczególną uwagę zwracano na nowoczesne technikiprojektowania biżuterii, takie jak CAD/CAM, druk 3D oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji.

  • Wystawa prac z kolekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników
    Zaprezentowano współczesną biżuterię z bursztynem nagradzaną w międzynarodowych konkursach oraz prace członków MSB z certyfikatami autentyczności bursztynu.

  • Lech. J. Zdrojewski: „Szkatuły Mauchera Odsłon Kilka”
    Wystawa fotografii szkatuły Christopha Mauchera, arcydzieła z bursztynu, które powstało w Gdańsku ok. 1700 roku. Na wystawie prezentowano wielkoformatowe zdjęcia detali szkatuły, które ukazywały kunszt artysty w powiększeniu 20-50 razy.

Self-therapy Marcin Tymiński

Wernisaż odbył się w ramach MiędzynarodowychTargów Bursztynu i Biżuterii AMBERIF Autumn 2024.

Więcej
o bursztynie

AMBERIF DESIGN AWARD to międzynarodowy konkurs, promujący bursztyn bałtycki jako materiał artystyczny, inspirując twórców z całego świata.
Tomasz Kargul – pomysłodawca naszyjnika dla gości 2. edycji festiwalu Inside Seaside w Gdańsku.
Wywiad z Jarosławem Niedzielskim, właścicielem Galerii Bursztynu PRESTIGE w Gdańsku